Hakkında

Yazar Hakkında
M. Haluk Sevel

M.Haluk SEVEL 1944 İstanbul doğumludur. İlk ve orta tahsilini aynı şehirde yapmıştır. 1962 yılında Kadıköy Maarif Koleji’nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nü kazanmıştır. 1968 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü’ne yatay geçiş yapmış ve 1969 yılında aynı bölümden pekiyi derece ile mezun olmuştur.

1971’de askerliğini tamamladıktan sonra ÜNTES Koll Şti (şimdi A.Ş.) girmiş ve tasarım mühendisi olarak çalışmıştır. 1973 yılında üç meslekdaşıyla  SELKON isimli kendi şirketini kurmuş, klima, soğutma ve otomatik kontrol sahalarında daha geniş çalışmalar yapma olanağını bulmuştur. Buradaki çalışmaları esnasında modüler elektronik kontrol elemanlarını yurdumuza getirmiş ve klima sektöründe bu uygulamanın öncüsü olmuştur. Bu arada Selkon Ltd.Şti’nin ortak olduğu GENSA A.Ş. de fabrika müdürü ve teknik müdür olarak görev yapmış, Türkiye’de ilk fabrikasyon soğutma kompresörü imalatını gerçekleştirmiştir.  1989 yılında Selkon-GENSA Şirketler Grubu’nun dağılmasından sonra TEBA Şirketler Grubu’nda bulunan ENTE Dış Taahhüt şirketinde proje yöneticisi olarak görev yapmıştır. 2004 ylında bu görevinden kendi isteği ile ayrılan H.Sevel o tarihten Ağustos-2016 tarihine kadar İMEKSAN A.Ş.’de teknik danışman ve AR-GE sorumlusu olarak görev yapmıştır.

2013 yılında İSKİD onursal üyeliğine seçilen Haluk SEVEL birçok araştırma ve yayınları bulunmaktadır. İmeksan A.Ş. bünyesinde gerçekleştirilen, Türkiye’de ilk VAV üniteleri imal ve kalibrasyon standı, yine bir ilk olan endüksiyon cihazları ve aktif soğutmalı tavan üniteleri bu çalışmalarından bazılarıdır. Bu arada TÜBİTAK destekli bir projesi ile Türkiye’de ilk plakalı ısı geri kazanım eşanjörleri imalatı ile aynı eşanjörlerin deney standını gerçekleştirmiştir. Yazılı eserlerleri arasında “Değişken Debili Klima Sistemleri ve VAV-CAV Ünitelerinin Kullanımı”,”IAQ ve Temiz Oda Teknolojisi” , “Aktif Soğutmalı Tavan ve Endüksiyon Üniteleri” ve “Psikrometri-I” sayılablir.

M.Haluk SEVEL evli ve iki çocuk babası olup İzmir-Mavişehir’de ikamet etmektedir.